انجمن علمی مهندسی مکانیک،گرایش تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی دانشگاه علمی کابردی ابهر
 
جدول استانداردهای DIN 


ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11:1  توسط انجمن علمی   | 
انطباقات و انواع آن در صنعت

در تطبیق اندازه های دو قطعه که به نحوی با هم درگیر می شوند باید تلورانس را درنظر گرفت,حدود تلورانس در قیمت قطعه ی ساخته شده تاثیر دارد,هر قدر تلورانس کوچکتر شود قیمت قطعه بالا می رود. تلرانس به تعویض قطعات کمک می کند.در ساخت قطعات معمولا یک اندازه ی اسمی داریم و یک حد بالا و یک حد پایین.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:7  توسط انجمن علمی   | 

استانداردهای سطوح در نقشه کشی صنعتی


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:58  توسط انجمن علمی   | 
اعلائم اختصاری در نقشه کشی صنعتی


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:52  توسط انجمن علمی   | 
استانداردهای هیدرولیک و پنوماتیک در نقشه کشی صنعتی

Fluid Cylinders


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:48  توسط انجمن علمی   | 
استاندارد اندازه گذاری /  قطعات و تلرانسها در نقشه کشی صنعتی


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:13  توسط انجمن علمی   | 
استانداردهای جوشکاری در نقشه کشی صنعتی


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:6  توسط انجمن علمی   | 

تلرانسهای هندسی یا GD&T چیست؟

اندازه ها و تلرانسهاي هندسي يك زبان مهندسي بين المللي است كه در نقشه هاي مهندسي به منظور شرح محصول درسه جهت مختصاتي به كار مي روند وتعريفي مختصر و كوتاه را از هدف طرح ارائه مي نمايند.مفهوم و تصور كلي تلرانس گذاري علم نسبتاً جديدي است . از سال 1900 به بعد تلرانس گذاري برروي نقشه ها اعمال گرديد و قبل از آن هر قطعه اي به طور دقيق و كامل ساخته مي شد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:0  توسط انجمن علمی   | 

مهندسي معكوس چيست؟

اگر سابقه ي صنعت و چگونگي رشد آن در كشورهاي جنوب شرقي آسيا را مورد مطالعه قرار دهيم به اين مطلب خواهيم رسيد كه در كمتر مواردي اين كشورها داراي ابداعات فن آوري بوده اند و تقريبا در تمامي موارد، كشورهاي غربي (‌آمريكا و اروپا‍( پيشرو بوده اند. پس چه عاملي باعث اين رشد شگفت آور و فني در كشورهاي خاور دور گرديده است؟


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12:40  توسط انجمن علمی   | 
معرفی نرم افزار Catia

 نرم افزار کتیا نرم افزاری قوی برای طراحی به کمک کامپیوتر ( CAD )، مهندسی ( تحلیل ) به کمک کامپیوتر ( CAE ) و ساخت به کمک کامپیوتر ( CAM ) از سیستمهای مطرح روز دنیا در صنایع هوافضا ( هواپیما سازی )، دریائی، عمران (ساختمانی)، خودرو سازی،  طراحی سازه، ادوارات صنعتی، کارخانجات لوازم خانگی و ... که از این نرم افزار در پرسه های طراحی صنعتی خود استفاده می کنند. از نتایج استفاده این نرم افزار میتوان کاهش زمان طراحی، کاهش خطا در طراحی، بهینه کردن طرح کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصول و افزایش سود دهی را نام برد.

     

 


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12:34  توسط انجمن علمی   | 
معرفی نرم افزار solid work

طی چند سال اخیر شاهد پیشرفت های گسترده ای در زمینه های اتوماسیون طراحی و GUI (رابط گرافیکی کاربر) در دنیای نرم افزار های صنعتی بودیم. طراحان نرم افزار ها مهندسی مکانیک با قرار دادن امکانات بیشتر و قویتر برای استفاده از نرم افزار ها موجب تسریع در امر طراحی و رسیدن به هدف نهایی به شکلی بهینه شدند. در گذشته برای استفاده از این نرم افزار ها , باید شخص دوره کامل تکنسینی این نرم افزار ها را طی می کرد ,ولی بر عکس امروزه می توان به راحتی و با صرف کمترین زمان, نحوه استفاده از این نرم افزار ها را آموخت و از آنها استفاده کرد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12:32  توسط انجمن علمی   | 

معرفی نرم افزار Mechanical desktop

این نرم افزار از رایج ترین ومهمترین نرم افزار های طراحی ونقشه کشی است.این نرم افزار در عین سادگی قابلیت های فراوانی دار دو همین امر سبب شده که کاربرد وسیعی در صنعت داشته باشد.با وجود این که نرم افزار Mechanical Desktop رو به عنوان یک نرم افزار طراحی دو بعدی می شناسند اما این نرم افزار تواناهای فوق العادهای از خود برای طراحی سه بعدی نشان می دهد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:56  توسط انجمن علمی   | 

معرفی نرم افزار AutoCad

نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود. این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیطهای دو و سه بعدی را دارند.در طراحی های صنعتی ، مکانیکی و قطعه سازی نیاز شدیدی به نرم افزارهای طراحی مناسب وجود دارد ، سال هاست که فعالان طراحی قطعات از نرم افزار اتوکد برای طراحی و رسم قطعات مکانیکی استفاده می کنند .


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:53  توسط انجمن علمی   | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM